| Brand: | Infinix |
| Model: | S2 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP 8 MP, 9mm (ultrawide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP3 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 148.9 x 72.1 x 8.1 mm (5.86 x 2.84 x 0.32 in) |
| Weight: | 147 g (5.19 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Midnight Black, Orchid Gray, Coral Blue, Arctic Silver, Maple Gold |