| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 8i |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1640 pixels (~264 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 480 nits (peak) |
| Brightness: | 480 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 48 MP, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lenses |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10, XOS 7.1 |
| Dimensions: | 171.4 x 77.7 x 8.9 mm (6.75 x 3.06 x 0.35 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Gray, Blue, Green |
| Usd: | ~162 USD |