| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.01 inches, 93.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 16 MP (wide), PDAF 8 MP (ultrawide) Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 154.2 x 74.5 x 7.7 mm (6.07 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight: | 173 g (6.10 oz) |
| Build: | Stylus |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Midnight Black, Mocha Brown, Aqua Blue |
| Usd: | ~194 USD |