| Brand: | INFINIX |
| Model: | Note 50x 5G+ |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.67" |
| Resolution: | 720 x 1600 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Main Specs: | 50 MP |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Capacity: | 5500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7300 Ultimate |
| Gpu: | Mali-G615 MC2 |
| Ram: | 6GB / 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Os: | Android 15 |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8 mm |
| Weight: | 198 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth: | 5.4 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, Compass, GPS |
| Colors: | Titanium Gray, Enchanted Purple, Sea Breeze Green, Sunset Spice Pink |