| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 50x |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~263 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 560 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 560 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/120/240fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 5500 mAh |
| Charging: | 45W wired 10W reverse wired Bypass Charging |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7300 Ultimate (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G615 MC2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 15, up to 2 major Android upgrades, XOS 15 |
| Dimensions: | 165.4 x 76.4 x 8.0 mm or 8.2 mm |
| Weight: | 195.4 g or 198.9 g (6.88 oz) |
| Build: | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) RGB notification light (on the back) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Titanium Gray, Enchanted Purple, Sea Breeze Green, Sunset Spice Pink |
| Usd: | ~140 USD |