| Brand: | Infinix |
| Model: | Infinix Note 50s 5G |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.67 inches |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels |
| Technology: | 6.67 inches |
| Main Specs: | 8 MP (wide) |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/120/240fps |
| Selfie Specs: | 8 MP (wide) |
| Capacity: | 5500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7300 Ultimate |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 6 GB, 8 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15 |
| Os Version: | 15 |
| Dimensions: | 165.4 x 76.4 x 8.0 mm |
| Weight: | 195.4 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Wifi: | Yes |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |