| Brand: | Infinix |
| Model: | Infinix Note 50 Pro Plus |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.78 inches |
| Resolution: | 1080 x 2436 pixels |
| Technology: | 6.78 inches |
| Camera | |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Selfie Specs: | 32 MP (wide) |
| Battery | |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8350 |
| Gpu: | Mali G615-MC6 |
| Memory | |
| Ram: | 12 GB |
| Storage: | 256 GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15 |
| Os Version: | 15 |
| Body | |
| Dimensions: | 163.4 x 74.5 x 8 mm |
| Weight: | 209 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Yes |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate, SpO2 |