| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 50 Pro+ |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.78 inches, 109.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2304Hz PWM, 1300 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 1300 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, 70mm (periscope telephoto), 1/2.76", 0.64µm, multi-directional PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 0.7µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 100W wired, 100% in 32 min 50W wireless MagCharge 10W reverse wired 7.5w reverse wireless Bypass Charging |
| Fast Charging: | 100W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8350 Ultimate (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Mali G615-MC6 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, up to 2 major Android upgrades, XOS 15 |
| Dimensions: | 163.4 x 74.5 x 8 mm (6.43 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight: | 209 g (7.37 oz) |
| Build: | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Aerospace-Grade Aluminum RGB notification light (on the back) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate, SpO2 |
| Colors: | Titanium Grey, Enchanted Purple, Racing Edition |
| Usd: | ~378 USD |