| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 50 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.78 inches, 109.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2160Hz PWM, 1300 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 1300 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.57", 1.0µm, PDAF, OIS 2 MP (macro) |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30/60/240fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Charging: | 45W wired, 100% in 60 min 30W wireless MagCharge 10W Reverse wired Reverse wireless Bypass Charging |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 15, up to 2 major Android upgrades, XOS 15 |
| Dimensions: | 163.3 x 74.4 x 7.6 mm (6.43 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight: | 199 g (7.02 oz) |
| Build: | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Aerospace-Grade Aluminum RGB notification light (on the back) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Titanium Grey, Ruby Red, Mountain Shade, Shadow Black |
| Usd: | ~173 USD |