| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 12 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.25µm, PDAF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6763 Helio P23 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-G71 MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), Android One |
| Dimensions: | 158 x 75 x 8.4 mm (6.22 x 2.95 x 0.33 in) |
| Weight: | 173 g (6.10 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Berlin Gray, Ice Blue, Milan Black |
| Usd: | ~97 USD |