| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 40X 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 500 |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 18W wired, 50% in 31 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14, XOS 14 |
| Dimensions: | 168.9 x 76.5 x 8.3 mm (6.65 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight: | 201 g (7.09 oz) |
| Build: | Dust and splash resistant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Palm Blue, Lime Green, Starlit Black |
| Usd: | ~162 USD |