| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 40S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 109.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 550 nits (typ), 1300 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 550 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.52", PDAF 2 MP (macro) 3rd unspecified camera |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired, 50% in 31 min 20W wireless MagCharge Reverse wired Reverse wireless Bypass charging |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 Ultimate |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 14, up to 2 major Android upgrades, XOS 14 |
| Dimensions: | 164.1 x 74.6 x 7.8 mm (6.46 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight: | 176 g (6.21 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Obsidian Black, Vintage Green |