| Brand: | Infinix |
| Model: | Infinix Note 40 Pro Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches |
| Resolution: | 1080 x 2436 pixels |
| Technology: | 6.78 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 32 MP (wide) |
| Capacity: | 4600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7020 |
| Gpu: | IMG BXM-8-256 |
| Ram: | 12 GB |
| Storage: | 256 GB |
| Os: | Android 14 |
| Os Version: | 14 |
| Dimensions: | 164.3 x 74.5 x 8.1 mm |
| Weight: | 190 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Under display, optical fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Usd: | $314.00 |