| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 40 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 109.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2436 pixels (~393 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, 1300 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1300 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 2 MP, f/2.4 2 MP, f/2.4 |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1" |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 45W wired, 50% in 26 min 20W wireless MagCharge Reverse wired Reverse wireless |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7020 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | IMG BXM-8-256 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 14, XOS 14 |
| Dimensions: | 164.3 x 74.5 x 8.1 mm (6.47 x 2.93 x 0.32 in) |
| Weight: | 190 g or 196 g (6.70 oz) |
| Build: | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Vintage Green, Titan Gold, Racing Edition |