| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 4 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.7 inches, 89.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, 1/3.2", 1.4µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4300 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP3 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimensions: | 159 x 78.8 x 8.4 mm (6.26 x 3.10 x 0.33 in) |
| Weight: | 198 g (6.98 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Champagne Gold, Milan Black, Ice Blue |