| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 30i |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.66 inches, 107.1 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired, PD3.0, 95% in 60 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek MT6769 Helio G85 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 13, XOS 13 |
| Dimensions: | 164.5 x 76.7 x 8.2 mm (6.48 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight: | 198 g (6.98 oz) |
| Build: | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Variable Gold, Obsidian Black, Impression Green |