| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 30 VIP |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 900 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 900 nits |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", PDAF 2 MP, f/2.4 2 MP, f/2.4 |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 68W wired, PD3.0, PPS, 80% in 30 min, bypass charging 50W wireless, 50% in 30 min Reverse wired Reverse wireless |
| Fast Charging: | 68W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8050 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-A78 & 3x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G77 MC9 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13, XOS 13 |
| Dimensions: | 162.7 x 75.9 x 8.2 mm (6.41 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Build: | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays)* * market/region dependent availability |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Magic Black, Glacier White, Racing Edition |
| Usd: | ~302 USD |