| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 580 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 580 nits |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.7, (wide), 1/2.0", 0.7µm, PDAF Auxiliary lenses |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 45W wired |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 168.6 x 76.6 x 8.6 mm (6.64 x 3.02 x 0.34 in) |
| Weight: | 219 g (7.72 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Obsidian Black, Interstellar Blue, Sunset Gold |