| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 12i 2022 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.8", 0.64µm, PDAF Auxiliary lenses |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, XOS 10.6 |
| Dimensions: | 164.5 x 76.7 x 7.8 mm (6.48 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight: | 188 g (6.63 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Force Black, Alpine White, Metaverse Blue |
| Usd: | ~162 USD |