| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 12 VIP |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 700 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 700 nits |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF 13mm f/2.2, (ultrawide) Auxiliary lens |
| Main Features: | Laser AF, Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@60fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, (wide), 1/2.76", 1.12µm |
| Selfie Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Charging: | 120W wired, 100% in 17 min |
| Fast Charging: | 120W |
| Chipset: | Mediatek MT6781 Helio G96 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, XOS 10.5 |
| Dimensions: | 163.5 x 76.7 x 7.9 mm (6.44 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight: | 199 g (7.02 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Cayenne grey, Force black |
| Usd: | ~313 USD |