| Brand: | Infinix |
| Model: | Note 11s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.95 inches, 114.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~387 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek MT6781 Helio G96 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11, XOS 10 |
| Dimensions: | 173.1 x 78.4 x 8.7 mm (6.81 x 3.09 x 0.34 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Haze Green, Mithril Gray, Symphony Cyan |
| Usd: | ~194 USD |