| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP3 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 148.8 x 73.2 x 8 mm (5.86 x 2.88 x 0.31 in) |
| Weight: | 140 g (4.94 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Pink, Gold, Blue, Gray, Black |