| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 9 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.6 inches, 105.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~266 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), 1/3.1", 1.12µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lenses or 16 MP, (wide), PDAF (64/128 GB models only) 2 MP (macro) Auxiliary lenses |
| Main Features: | Triple-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6762D Helio A25 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10, XOS 6.0 |
| Dimensions: | 165.4 x 76.8 x 8.8 mm (6.51 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Midnight Black, Quetzal Cyan, Violet, Ocean Wave |
| Usd: | ~97 USD |