| Brand: | Infinix |
| Model: | Infinix Hot 60i |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Display | |
| Size: | 6.7 inches |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels |
| Technology: | 6.7 inches |
| Camera | |
| Main Specs: | 50 MP (wide) |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP (wide) |
| Battery | |
| Capacity: | 5160 mAh |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek Helio G81 Ultimate |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Memory | |
| Ram: | 4 GB, 6 GB, 8 GB |
| Storage: | 128 GB, 256 GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 15 |
| Os Version: | 15 |
| Body | |
| Dimensions: | 166 x 76.6 x 7.7 mm |
| Weight: | 188 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Yes |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Price | |
| Usd: | $117.00 |