| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 6 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Chipset: | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.0 (Oreo) |
| Dimensions: | 160.4 x 76.2 x 8.3 mm (6.31 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight: | 158 g (5.57 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Bordeaux Red, Magic Gold, Sandstone Black, Blue |