| Brand: | Infinix |
| Model: | Infinix Hot 50 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels |
| Technology: | 6.7 inches |
| Main Specs: | Dual Camera |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP (wide) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6300 |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4 GB, 8 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Os Version: | 14 |
| Dimensions: | 165.7 x 77.1 x 7.8 mm |
| Weight: | 188 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Usb: | Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Side-mounted fingerprint, accelerometer, proximity, compass |