| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 50 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 800 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 800 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/2.76", AF other unspecified cameras |
| Main Features: | Dual-LED flash, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0" |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 18W wired Reverse wired Bypass charging |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 14, XOS 14.5 |
| Dimensions: | 167.9 x 75.6 x 7.7 mm (6.61 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight: | 187 g (6.60 oz) |
| Build: | Splash proof |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Sleek Black, Sage Green, Titanium Grey |