| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 50 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 480 nits (typ) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 480 nits |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, AF Auxiliary lenses |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0" |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14, XOS 14.5 |
| Dimensions: | 165.7 x 77.1 x 7.8 mm (6.52 x 3.04 x 0.31 in) |
| Weight: | 188 g (6.63 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Vibrant Blue, Sleek Black, Sage Green, Dreamy Purple |
| Usd: | ~378 USD |