| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 40i |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.56 inches, 103.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 480 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 480 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/2.75", 0.64µm, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, 22mm (wide), 1/3.15", 0.7µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 18W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Unisoc T606 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13, XOS 13 |
| Dimensions: | 163.6 x 75.6 x 8.3 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Starlit Black, Palm Blue, Horizon Gold, Starfall Green |