| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 30 Play |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.82 in |
| Main Specs: | 16 MP, f/1.8, (wide), PDAF -QVGA |
| Main Video: | 4K Video, 1080p video |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Capacity: | 6000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6765 Helio G37 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4 GB |
| Storage: | 128 GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | XOS 12.6 |
| Dimensions: | 170.6 x 77.5 x 8.6 mm |
| Weight: | 205 g |
| Sim: | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz, 802.11ac,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 5.0, A2DP, EDR, HID, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Yes, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |