| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 30 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 580 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 580 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.6, (wide), 1/2.55", AF Auxiliary lens |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6020 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13, XOS 13 |
| Dimensions: | 168.5 x 76.5 x 9.2 mm (6.63 x 3.01 x 0.36 in) |
| Weight: | 215 g (7.58 oz) |
| Build: | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Knight Black, Aurora Blue |
| Usd: | ~151 USD |