| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (typ), 600 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.6, (wide), 1/2.55", AF Auxiliary lens |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.5, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired, 55% in 30 min |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 13, XOS 12.6 |
| Dimensions: | 168.7 x 76.6 x 8.4 mm (6.64 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight: | 196 g (6.91 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Racing Black, Surfing Green, Sonic White, Free Fire |