| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 20 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.58 inches, 104.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 500 nits |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.6, (wide), 1/2.8", 0.64µm, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 18W wired 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 810 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 12, XOS 10.6 |
| Dimensions: | 166.3 x 76.5 x 8.9 mm (6.55 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight: | 204 g (7.20 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (except 64/4 option) |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Racing Black, Space Blue, Blaster Green |
| Usd: | ~259 USD |