| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 12i |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 480 nits |
| Brightness: | 480 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, (wide), AF Auxiliary lenses |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11, XOS 7.6 |
| Dimensions: | 164.8 x 76.4 x 8.8 mm (6.49 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Racing Black, Horizon Blue, Haze Green, Champagne Gold |
| Usd: | ~151 USD |