| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 11s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.78 inches, 108.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2480 pixels (~399 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz, 500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Brightness: | 500 nits |
| Protection: | NEG Dinorex T2X-1 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF Auxiliary lenses |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1440p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1440p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6769H Helio G88 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11, XOS 7.6 |
| Dimensions: | 168.9 x 77 x 8.8 mm (6.65 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight: | 205 g (7.23 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Polar Black, Green Wave, Purple |
| Usd: | ~151 USD |