| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 11 Play |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.82 inches, 110.5 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 440 nits (typ) |
| Brightness: | 440 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, (wide), 1/3.1", 1.12µm, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | Quad-LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11, XOS 7.6 |
| Dimensions: | 171.8 x 78 x 8.9 mm (6.76 x 3.07 x 0.35 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Green, Gold, Blue, Black |
| Usd: | ~130 USD |