| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 10i |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 500 nits (peak) |
| Brightness: | 500 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, (wide), AF Auxiliary lens |
| Main Features: | Quad-LED flash |
| Main Video: | 1440p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, (wide) |
| Selfie Video: | Unspecified |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6769V Helio G70 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11, XOS 7.5 |
| Dimensions: | 164.3 x 76 x 9.6 mm (6.47 x 2.99 x 0.38 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Purple, Morandi Green, Heart of Ocean |
| Usd: | ~108 USD |