| Brand: | Infinix |
| Model: | Hot 10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.78 inches, 109.2 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1640 pixels (~264 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lenses |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6769V/CB Helio G70 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 2EEMC2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 10, XOS 6.0 |
| Dimensions: | 171.1 x 77.6 x 8.9 mm (6.74 x 3.06 x 0.35 in) |
| Weight: | 195 g (6.88 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Obsidian Black, Amber Red, Moonlight Jade, Ocean Wave |
| Usd: | ~130 USD |