| Brand: | Infinix |
| Model: | GT 30 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Resolution: | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio (~440 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2304Hz PWM, 700 nits (typ), 1600 nits (peak), 4500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 700 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 7i |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.33", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 111˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.0µm, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Charging: | 45W wired 30W wireless 10W reverse wired 5W reverse wireless Bypass Charging 2 |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8350 Ultimate (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Mali G615-MC6 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 15, up to 2 major Android upgrades, XOS 15 |
| Dimensions: | 163.7 x 75.8 x 8 mm (6.44 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight: | 189 g (6.67 oz) |
| Build: | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Customizable RGB LEDs on the back Pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass, gyro |
| Colors: | Dark Flare, Blade White, Shadow Ash |