| Brand: | Infinix |
| Model: | GT 20 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.78 inches, 112.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2436 pixels (~388 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2304Hz PWM, 1300 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 1300 nits |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.67", 0.64µm, AF, OIS 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | Quad-LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.2, 22mm (wide) |
| Selfie Video: | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 45W wired, PD3 |
| Fast Charging: | 45W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G610 MC6 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 14, XOS 14 |
| Dimensions: | 164.3 x 75.4 x 8.2 mm (6.47 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight: | 194 g (6.84 oz) |
| Build: | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) Customizable RGB LEDs on the back |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass, gyro |
| Colors: | Mecha Blue, Mecha Orange, Mecha Silver |
| Usd: | ~270 USD |