| Brand: | iBALL |
| Model: | Slide Skye 03 |
| Type: | Tablet |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 1024 x 600 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2800.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 8.1 Go Edition |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 188.4 mm |
| Weight: | 274 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Graphite Black |