| Brand: | HYUNDAI |
| Model: | Ultra Rock |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Display | |
| Size: | 4.5" |
| Resolution: | 540 x 960 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2000.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 5.0 Lollipop |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.1 mm |
| Weight: | 127 g |
| Sim: | Micro Sim, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Blue, Orange, White |