| Brand: | Huawei |
| Model: | Y9 (2019) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.5 inches, 103.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.0 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Kirin 710 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G51 MP4 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), EMUI 8.2 |
| Dimensions: | 162.4 x 77.1 x 8.1 mm (6.39 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight: | 173 g (6.10 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Midnight Black, Sapphire Blue, Aurora Purple |
| Usd: | ~194 USD |