| Brand: | Huawei |
| Model: | Y9 (2018) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.93 inches, 90.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~407 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, f/2.2, 27mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide) 2 MP, depth sensor or 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm 2 MP, depth sensor - FLA-LX2 only |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Kirin 659 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T830 MP2 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 8.0 (Oreo), EMUI 8 |
| Dimensions: | 157.2 x 75.3 x 7.9 mm (6.19 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro (market dependent), proximity, compass |
| Colors: | Black, Gold, Blue |
| Usd: | ~238 USD |