| Brand: | Huawei |
| Model: | Y7 Pro (2019) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.26 inches, 97.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 506 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), EMUI 8.2 |
| Dimensions: | 158.9 x 76.9 x 8.1 mm (6.26 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight: | 168 g (5.93 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market dependent) |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Aurora |
| Usd: | ~216 USD |