| Brand: | Huawei |
| Model: | Y6 Pro (2019) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.09 inches, 91.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3020 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), EMUI 9 |
| Dimensions: | 156.3 x 73.5 x 8 mm (6.15 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Midnight Black, Sapphire Blue |
| Usd: | ~130 USD |