| Brand: | Huawei |
| Model: | Y6 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 10W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1.1 (Lollipop), EMUI 3.1 Lite |
| Dimensions: | 143.1 x 71.8 x 9.7 mm (5.63 x 2.83 x 0.38 in) |
| Weight: | 160 g (5.64 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Gray, Gold, White |
| Usd: | ~205 USD |