| Brand: | Huawei |
| Model: | Y5II |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.0, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6735P (28 nm) - 4G modelMediatek MT6582 - 3G model |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 - 4G modelQuad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - 3G model |
| Gpu: | Mali-T720MP2 - 4G modelMali-400MP2 - 3G model |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop), EMUI 3.1 |
| Dimensions: | 143.8 x 72 x 8.9 mm (5.66 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Obsidian Black, Arctic White, Sand Gold, Rose Pink, Sky Blue |
| Usd: | ~119 USD |