| Brand: | Huawei |
| Model: | Y5 (2019) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.71 inches, 81.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~295 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, PDAF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3020 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Dimensions: | 147.1 x 70.8 x 8.5 mm (5.79 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight: | 146 g (5.15 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (market/region dependent) - AMN-LX1 only |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Midnight Black, Modern Black, Sapphire Blue, Amber Brown |
| Usd: | ~140 USD |