| Brand: | Huawei |
| Model: | Y3II |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6735M - 4G modelMediatek MT6582M - 3G model |
| Cpu: | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 - 4G modelQuad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - 3G model |
| Gpu: | Mali-T720MP2 - 4G modelMali-400MP2 - 3G model |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop), EMUI 3.1 |
| Dimensions: | 134.2 x 66.7 x 9.9 mm (5.28 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Obsidian Black, Arctic White, Sand Gold, Rose Pink, Sky Blue |
| Usd: | ~86 USD |